Genius loci

09.08.2023

"Horymír v rozkoši, že má zase milého koně, zavýskl, a Šemík se vzepjal na zadní, zařehtal, až se širým nádvořím rozléhalo. A již dlouhými, lehkými skoky pustil se do kola prostranstvím; Horymír zavýskl po druhé a Šemík skočil od jedné brány ke druhé. Poblíže valu zavýskl Horymír po třetí a vzkřikl: "Nuže, Šemíku, vzhůru!" Třebaže na pražském Vyšehradě koně ze skal dnes pravděpodobně skákat neuvidíme, duch místa, o kterém psal Alois Jirásek ve svých Starých pověstech českých, zde stále přetrvává.

Nedaleko od rušného historického centra Prahy se nachází mnohem klidnější čtvrť, která však nabízí neméně zajímavých míst. Na skalách na pravém břehu Vltavy najdeme místo plné historických památek, jako jsou například zbytky gotických hradeb, rotunda svatého Martina či bazilika svatého Petra a Pavla nebo mnoho soch od Josefa Václava Myslbeka zobrazujících třeba právě i hrdiny Jiráskových pověstí. A spokojení můžou být i ti, kterým se víc líbí Hradčany – z Vyšehradu je krásný výhled na celu Prahu, včetně Pražského hradu.

Všechny tyto pamětihodnosti jsou navíc umístěné v zeleni, a tak si je místní mohou užívat například i na pikniku, při ranním běháním nebo když venčí svého čtyřnohého kamaráda. Není divu, že právě na Vyšehradském hřbitově je pochováno tolik slavných osobností, jako je například Božena Němcová, Antonín Dvořák, Karel Čapek nebo třeba Waldemar Matuška. Kdo by nechtěl odpočívat na tak krásném místě?

Kolem Vyšehradu se nachází také příjemná místa k bydlení. Například Podolí, které se rozprostírá v kopci mezi Vyšehradem a Vltavou, nabízí mnoho možností, jak pro mladé, tak pro rodiny s dětmi či pro starší, kteří chtějí mít svůj klid.

Najdeme zde jak moderní budovy, v nichž je možné nalézt světlé byty s velkými okny, tak i starší cihlové domy s prostornými místnostmi a zděnými balkony a terasami. Některé z těchto domů mají dokonce i sdílené zahrady, což je ideální varianta pro ty, které nebaví pečovat o záhonky, ale zároveň si v létě chtějí užít rodinné grilování.

Velká část místních však dává přednost rodinným domům se zahrádkami, případně vícegeneračním vilám. Mnoho z těchto budov navíc patří k chráněným architektonických skvostům, mezi nimi například klasicistní Hoffmanova vila, kubistický Hodkův činžovní dům, Hvězdárna Františka Fischera, Langerova funkcionalistická vila či nové dílo architekta Jana Pleskota.

Celá čtvrť se nachází v kopci, a tak většina místních domů má alespoň z jedné strany výhled na celé město a mnozí obyvatelé mohou sledovat západ slunce nad Prahou přímo ze svého obývacího pokoje.

Vyšehrad a celé Podolí je pohodlně dostupné městskou hromadnou dopravou. Z jedné strany lze nasednout na červenou linku metra a dole u Vltavy mohou místní chytit tramvaj. Cesta do centra pak trvá zhruba deset minut. Vydat se do víru dění lze ale i pěšky, stačí přejít Nuselský most a jsme na I. P. Pavlova, kde začíná ruch velkoměsta. Kolem Vyšehradu proudí také pražská magistrála, i pro řidiče je tak tato čtvrť snadno dosažitelná. Ale třebaže je Podolí velmi blízko centru, především se jedná o velmi klidnou čtvrť s velkým množstvím stromů a zeleně a především překrásnou atmosférou.

Praha: Canva
Praha: Canva
Vyšehrad: Canva
Vyšehrad: Canva
Nad cementárnou: Šjů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Nad cementárnou: Šjů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Hoffmanova vila: Šjů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Hoffmanova vila: Šjů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0