Hlad je nejlepší… realiťák!

15.07.2023

Vzbudit se v prostorném bytě s vysokými stropy, parketami a malým balkonkem, dát si ranní kávu z nejlepších fair trade kávových zrn z Jižní Ameriky, jít na procházku nebo na piknik do Riegrových sadů, k večeři zkusit něco exotického a na závěr dne si užít skleničku dobrého vína… I tak by mohl vypadat den obyvatele pražských Vinohrad. Čtvrť přilehlá centru Prahy je rájem pro ty, kteří si rádi užijí dobré jídlo i pití.

Nabízí obrovské množství malých cukráren a kavárniček, které si zakládají na tom, aby v nabídce vždy měly výběrovou kávu a čaj, domácí limonádu z čerstvého ovoce a samozřejmě také něco sladkého. Na Vinohradech najdete jak moderní "instafriendly" dezerty, jejichž názvy jste nikdy neslyšely, tak i české či francouzské tradiční dobroty. Dortíky a koláče jsou zásadně domácí a z čerstvých surovin. Skoro nikde navíc nechybí veganské či bezlepkové varianty.

A když je čas oběda či večeře, gastronadšenci určitě ocení široký výběr restaurací či menších bister. Na Vinohradech lze ochutnat jídla z celého světa. Za zmínku stojí například vyhlášený japonský ramen, venezuelské arepy, falafel pocházející z blýzkovýchodních zemí nebo oblíbené mexické tacos. Nalezneme zde také dostatek možností středomořské kuchyně a odvážnější v nabídce najdou třeba i šneky z Francie. A pro ty, kteří preferují méně exotické chody, mnoho místních restaurací nabízí také českou klasiku.

Některé podniky se drží tradiční přípravy, jiné servírují svíčkovou, vepřo-knedlo-zelo nebo ptáčky v modernějším duchu.

Kvůli večernímu posezení se mnohé místní kavárny mění v bary, kde lze okusit zajímavé míchané drinky, panáka dobrého rumu nebo třeba whiskey.

Třebaže na jihozápadních svazích Prahy už opravdový Vinohrad nenajdeme, mnoho místních vináren se snaží, aby tato čtvrť stále byla hodna svému jménu. Ve sklípcích, zahrádkách nebo vnitroblocích lze ochutnat vína jak z Česka a Moravy, tak i z Itálie, Francie nebo zámoří. Kromě toho se zde každý rok pořádá několik vinobraní, například na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na Grébovce. Sejdou se zde vinaři z celé České republiky i ze zahraničí a za doprovodu příjemné hudby lze po deckách ochutnat ty nejlepší odrůdy.

Na své si však přijdou i ti, kteří před skleničkou vína upřednostňují půllitr – Vinohradský pivovar nabízí několik druhů prémiového piva.

Vinohrady, třebaže patří mezi nejstarší pražské části, perfektně kombinují dávnou atmosféru s aktuálními trendy. Své si zde najdou všechny generace. A i když se nachází jen pár minut pěšky od centra, jsou na metru a proudí skrze ně mnoho tramvajových linek, místní obyvatelé prakticky nemusí cestovat pryč, aby našli, co potřebují. Kromě širokého výběru restaurací, nabízejí i množství malých obchodů s potravinami, módních butiků či stylových secondhandů pro ty, kteří myslí na udržitelnost. Na Vinohradech si však vystačí i ti, kteří preferují rychlé nákupy a velký výběr nákupní centrum na Floře má několik pater obchodů a pár stanic tramvají odtud se nachází další obchodní centrum, Eden, s dvoupodlažním supermarketem.

Arepy: Canva
Arepy: Canva
Vinohradská, Čáslavská: Šjů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Vinohradská, Čáslavská: Šjů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Víno: Canva
Víno: Canva