Na čerstvém vzduchu

29.05.2023

Někdy může být bydlení ve velkém městě únavné. Hluk, chaos, znečištěný vzduch, davy lidí... Přesto možnosti, které metropole nabízí, jako jsou například pracovní či studijní příležitosti, nikde nejsou tak široké a atraktivní. Naštěstí však existují místa, která jsou dostupná a zároveň dostatečné vzdálená od ruchu velkoměsta. Například městská část Vinoř se nachází jen pár stanic autobusem od stanice metra a do centra jen necelou půl hodinku autem, zároveň však nabízí téměř vesnickou atmosféru a spoustu možností pro ty, kteří rádi tráví čas v přírodě, chtějí klid, ale i pro ty, kteří rádi odpočívají aktivně, například procházkami či na kole.

Velkou část Vinoře zabírá příroda, především pak Vinořský park, který byl vyhlášen přírodní rezervací. V parku lze kromě zelených dubových lesů vidět jeskyně a pískovcové útvary. Pobývá zde mnoho druhů v Praze vzácných živočichů, ptáků, brouků či plžů. Několik kilometrů dlouhá stezka vede až k další přírodní památce – do Bažantice v Satalicích. Park je ideální pro každodenní procházky, či pro běžce, kteří při sportu preferují čistý vzduch. Třebaže park není příliš velký, nemaratonští běžci si zde bohatě vystačí. Vinoř dobře funguje také jako startovní místo pro cyklistické výlety. Na kratší výlet je možné vyrazit například do Brandýsa nad Labem, náročnější cyklisti mohou dojet až do Milovic a ti nejrychlejší třeba až Poděbrad.

Kromě toho Vinoř nabízí i další sportovní vyžití. Nachází se zde například jediné hřiště v Praze, které je určené pro hraní kriketu, netradičního sportu, s nímž se v Česku příliš nesetkáme. Ve Vinoři je možné navštívit také střelnici.

Přímo ve Vinoři se nachází, také několik rybníků (mezi nimi například Velká a Malá obůrka), které sice nejsou vhodné na koupání, ale dají se využít k rybaření. Vinoř má dokonce vlastní rybářský svaz. Kolem rybníků navíc rostou krásné vrby, a tak je příjemné zde i jen posedět a užívat si pohádkovou atmosféru, třebaže bez opravdových hastrmanů.

Vinoř a místní les ocení například i majitelé psů, kteří nejenže potřebují hodně prostoru, aby se pořádně vyřádili, ale mají rádi třeba také vodu. Zdejší rybníky jsou čisté a pro čtyřnohé plavce naprosto dostačující.

Ve Vinoři se navíc nachází i psí škola.

A ti, co mají rádi zvířata, ale nemají vlastní, si mohou užít pořádný zvěřinec v místní komunitní zahradě Pastvina. Chovají zde obrovské množství hospodářských zvířat a lze tu dokonce adoptovat slepici, ovci nebo včely a odebírat domácí vajíčka, sýr či med. Přestože velká část obyvatel Vinoře bydlí ve svých rodinných domcích, jsou zde také možnosti bydlení v bytových domech. Pastvina však nabízí také pronájem zahrádky, takže ti, co bydlí v bytě a nemají vlastní pozemek, mohou i tak pěstovat zeleninu a bylinky.

Pastvina navíc nabízí opravdu nevšední zážitek – za malý poplatek lze vzít na vodítku na procházku po pískovcových skalách jednu z krav, které zde chovají. Takové venčení člověk v centru Prahy jen tak nezažije!

Vinoř: les: MissKaB, CC BY-SA 4.0
Vinoř: les: MissKaB, CC BY-SA 4.0
Cyklista: Canva
Cyklista: Canva
Kriket: Canva
Kriket: Canva
Kráva: Canva
Kráva: Canva