V sousedství umění

22.06.2023

Hudba, výtvarné umění, divadlo, literatura… Existují lidé, kteří se bez kulturního vyžití neobejdou a vyhledávají ho třeba i několikrát do týdne. Kde bude takovým lidem v Praze nejlépe? Uspokojit by je mohla čtvrť nacházející se v Pražském meandru na levém břehu Vltavy Holešovice, ve kterých lze najít od každého trochu.

Ve funkcionalistickém Veletržním paláci se nachází Národní galerie, která má největší sbírku výtvarného umění v Česku. Ve své stálé expozici vystavuje současné a moderní umění, k vidění je tu Mucha, Van Gogh nebo Picasso, ale i fotografie, architektonické exponáty nebo například designové předměty, kromě toho se zde pravidelně střídají putovní výstavy, takže lze navštěvovat galerii i několikrát do roka. Odvážnější výstavy pak nabízí centrum současného umění architektury a designu DOX, které sídlí v unikátním prostoru bývalého továrny. Probíhají zde také performance, panelové diskuze či další akce.

Prakticky každý den je v Holešovicích možné zajít na představení do některého z menších i větších divadel. Ve Veletržním paláci působí Studio Hrdinů, v jehož hrách můžeme vidět například Miroslava Mejzlíka. V bývalých továrních objektech pak prostor La Fabrika divákům nabízí jak divadelní hry a taneční show, tak i například audiovizuální projekty.

Další scéna nacházející se v bývalé tovární hale - Jatka78 se zaměřuje na alternativní a loutkové divadlo a cirkusové a taneční show. Moderně pojatá představení lze vidět například také ve Vile Štvanice. Na holešovickém Výstavišti je pak možné zajít na muzikál do Goja Music Hall a v létě na venkovní představení divadla Studio Dva, v jehož souboru působí nejznámější čeští herci a herečky. A když nebudou v divadlech zrovna hrát nic zajímavého, v Holešovicích sídlí také Bioko, kino, které každodenně promítá filmové novinky, ale i starší klasiky a hostí také filmové festivaly.

Na své si v Holešovicích přijdou i milovníci hudby. Na Výstavišti se konají velké festivaly, jako je například Metronome, kde v letošním roce vystoupí například Nick Cave či kapela Underworld. Velké koncerty se pořádají také ve sportovní hale, která se také nachází na Výstavišti. Pro komornější hudební zážitky lze zajít například do Cross Clubu, kde často hrají alternativní umělci, a pro ty, co si chtějí u hudby i zatancovat, je ideální Gauč na Výstavišti. Zajímavý hudební program nabízí další bývalý tovární prostor Distrikt7 a opravdu nevšední zážitek si hudební fanoušci mohou odnést z planetária ve Stromovce. Umělci zde vystupují za doprovodu vesmírného promítání na kulatém stropě. Vltavská filharmonie, která bude vystavěna v Holešovicích v následujících letech, bude nejdůležitějším centrem pro symfonickou hudbu v celém Česku.

A když už bude kultury příliš, Holešovice nabízí spoustu koutků i pro ty, kteří chtějí strávit klidnější odpoledne s knížkou. Zašít se mohou do jedné z mnoha malých kaváren s příjemnou zahrádkou ve vnitrobloku, pod strom do Stromovky nebo třeba na sluníčko na Letnou.

Veletržní palác Czech Wikipedia user Packa, CC BY-SA 2.5
Veletržní palác Czech Wikipedia user Packa, CC BY-SA 2.5
Dox: Centrum současného umění DOX, CC BY-SA 4.0
Dox: Centrum současného umění DOX, CC BY-SA 4.0
Jatka78: Michal Hančovský, CC BY-SA 4.0
Jatka78: Michal Hančovský, CC BY-SA 4.0
Koncert: Canva
Koncert: Canva